Seuraväki juhli 30-vuotiasta Essua

Lauantaina 27.10 vietetttin Nuuksion majalla Essun 30-vuotisjuhlia. Paikalle oli saapunut jopa 120 essulaista, joten tupa oli todellakin täynnä. Ohjelmaa riitti koko seitsemän tunnin ajan eikä ihme, sillä seuramme suunnistajat on tiedetty monilahjakkaiksi. Saimme nähdä kaksi historiallista filmiä. Toisessa kerrottin Essun toisen perustajaseuran Reima-34:n lipusta ja toisessa päästiin nuorten Jukolan tunnelmiin vuodelle 1988, jolloin Reima vei voiton.

Ruokailun jälkeen jaettiin kunniapalkintoja kuluneen kauden osalta sekä standaareja pitkäaikeisesta seuratyöstä.

Illan aikana järjestyn ”vuoden essulainen”-äänestyksen voitti ylivertaisella äänivyöryllä Virpi Palmen.

Saimme kuulla myös upeita musikkiiesityksiä, Sofian, Linnean, Liisan, Ollin ja Pietun toimesta. Historiaosuudessa käytiin läpi mm. molempien Essun perustajaseurojen Espoon Rastin ja Reima -34 tapahtumien käänteitä menneinä vuosikymmeninä.

Hilpeisiin tunnelmiin päästiin eLadisien ja nostalgian esitysten sekä Jonin pummausteorian myötä. Ehkäpä tähän vaikutti myös muutama nautittu viinilasi. Nuoret toivat juhliin nykyaikaa kahoot-tietokilpailun myötä ja tottakai suunnistajien juhliin kuuluu myös perinteinen karttavisailu, jonka Maija oli laatinut. 

Ilta oli hieno osoitus seuramme hyvästä hengestä ja yhteistyöstä. Tästä on hienoa jatkaa uudelle kaudelle ja uudelle vuosikymmenelle!

 

Kiertopalkinnot 2018:

Mauno Roosin haarikka – Tiomilan Nuorten viestin joukkue,

Kerttu Peura, Emil Laaksonen, Olli Tiainen, Hanne Hilo, Liisa Raasakka, Topias Kemppi

Valmentajan pokaali – Johanna Kemppi

Talkookello – Hanna Raasakka

Juoksijan lautanen – Mikael Rautio

Naisjuoksija – Heidi Plit

Kultakompassi – Mikko Tervakangas

Hopeakompassi – Olli Tiainen

Pronssikompassi – Antti Tiainen

Junnulautanen, alle 16 v kansainvälinen menestys – Hanne Hilo

Viestisuunnistaja – Topias Kemppi

Viisaiden kivi (paras naissuunnistaja) – Ida Haapala

Tulevaisuuden lupaus (I6-20 sarja) – Maria Määttänen

Ekin pytty, paras veteraani – Leena Paatero

Yllättäjän malja – Lari Pernu

Simpan pihdit – Mikko Tervakangas

Reimapokaali – Anssi Vesanto

Yömestari – Lari Pernu

 

Loput kiertopalkinnot ja stipendit jaetaan 20.11 tilaisuudessa.