Ajankohtaista
- eGames päättyi sunnuntain viesteihin 31.8.2025
Vaihtopuomilla riitti porukkaa koko kisan ajan.
Uudenmaan AM-viestit juostiin eGamesissä sunnuntaina. Joukkueita starttasi peräti 125, joista 4 oli avoimen sarjan joukkueita (tässä sarjassa ei jaettu AM-mitaleita). Sää oli lauantain kaltainen eli melko lämmin mutta hieman tihutti vettä välillä. Kopparnäsin maastoja ja viestiratoja kiiteltiin monen kilpailijan toimesta. Kilpailukeskus osoittautui myös varsin toimivaksi: tilaa oli, mutta lähellä maaliviitoitusta oli tiiviimpi tunnelma niinkuin pitääkin!
Vaihtoalueelle kuljettiin palkintopöydän ohi, josta oli hyvä jo vilkuilla palkintoja. Mitalien lisäksi oli jaossa Espoo-Jukola mukeja, joita monet kiittelivät tyylikkäiksi ja hyödyllisiksi.
Pääsarjojen viestejä hallitsi Helsingin Suunnistajat. Miehissä HS otti neloisvoiton ja naisissa tuli kaksoisvoitto. Lynx oli naisissa kolmas. Kaikkein tiukin kisa voitosta käytiin sarjassa D70. Voiton vei Hiidenkiertäjät, jonka ankkuri Paula Kämäräinen saapui maaliin vain 32 sekuntia ennen hopeajoukkue Hyvinkään Rastin ankkuria Raili Liimataista. Mukavasti kisassa oli joukkueita ympäri Uuttamaata, viestisuunnistus ja hyvät maastot kiinnostavat!
Sarin kenttähaastattelussa naisten pääsarjan voittojoukkue Helsingin Suunnistajat. Oikealla aloitusosuuden juossut Noora Hyyrynen, sitten kakkososuuden Milla Mattila ja ankkuri Johanna Hulkkonen.
Espoon Suunta kiittää kilpailijoita, huoltajia ja yleisöä siitä, että tulitte Kopparnäsiin ja teitte AM-kisoista hienon suunnistustapahtuman!
Iso kiitos myös kilpailun valvojalle Johan Uusimäelle. Ja tietysti myös Essun uljaalle talkooporukalle. Ilman teitä ei voisi kisoja järjestää!
Tässä lähdön talkooporukkaa lähtöpäällikkö Maisan molemminpuolin.
Löytötavaroita kisoista jäi jonkun verran, esim. yksi HS:n seurapaita, Inovin suunnistuskengät ja Camelbak-merkkinen juomapullo. Niitä voi kysellä Essun toiminnanjohtaja Juuli Leskiseltä sähköpostilla toiminnanjohtaja@espoonsuunta.fi .
Tulokset ja Livelox löytyvät kisasivuilta:
https://espoonsuunta.fi/egames-2025/ - eGamesin ensimmäinen päivä kisattu 30.8.2025
Yli 600 suunnistajaa pääsi nauttimaan Kopparnäsin kallioisista metsämaastoista kun Uudenmaan suunnistajat kisasivat aluemestaruuksista pitkällä matkalla. Mukana oli myös runsaasti muiden alueiden suunnistajia ja pääsarjoissa voitot menivät niin naisissa kuin miehissäkin Tampereen Pyrinnölle. Mikko Eerola ja Enni Jalava olivat sarjoissan päivän nopeimmat. Pyrintö olikin liikkeellä varsin laajalla porukalla ja naisissa seura nappasi kolmoisvoiton (Jalava – Taulavuori – Haanpää) ja miehissäkin TP otti kaksi podiumsijoitusta kun Otto Simosas tuli Nouskin Joona Huilan jälkeen kolmanneksi. Pääsarjojen aluemestaruudet menivät molemmat Helsingin Suunnistajille kun Veli Kangas ja Johanna Hulkkonen onnistuivat uusmaalaisista seuroista parhaiten.
Palkintoja jäi hakematta muutamia ja niitä voi noutaa huomenna viestipäivänä.
Helsingin Suunnistajien Veli Kangas lähdössä. Hän voitti AM-kultaa.
Helsingin Suunnistajien Johanna Hulkkonen voitti Uudenmaan mestruuden pitkällä matkalla.
Sunnuntaina jatketaan AM-viesteillä ja tulossa on todella jännittävä ja melko iso viestikisa. Helsingin Suunnistajat lähtee miesten pääsarjaan peräti kuudella joukkueella. Viekö joku näistä voiton vai yllättääkö Lynx nuorella joukkueellaan? Entä mihin venyy alueen ulkopuolinen joukkue Valkeakosken Haka? HS:llä on myös naisissa kuusi joukkuetta ja EM-kisoissa olevia HS:n naisia lukuunottamatta joukkueissa on seuran huiput. Lynxilla on aloittajana syyskaudella hyvään vireeseen päässyt Aino Mänkärlä. Myös Essun huippunaiset olisivat mielellään kisanneet, mutta toki oman seuran kisassa on yhtä mukavaa ja tärkeää olla toimitsijahommissa!
Pääsarjojen ulkopuolella on liki 100 joukkuetta, joten kiinnostavaa seurattavaa riittää myös ikäsarjoissa ja junnuissa. Kisasivuille tulee viestin online-tulosten seurantalinkki.
Kisasivuilla on myös tämän päivän tulokset.
Linkki kisasivuille:
https://espoonsuunta.fi/egames-2025/Kaikki ei mennyt lauantain ihan putkeen, sillä HD13-sarjat jouduttiin hylkäämään. Tässä tiedote asiaan liittyen:
HUOM! Tiedote koskien AM-pitkän sarjoja HD13
Sarjat joudutaan mitätöimään rastikoodivirheen takia. Näiden sarjojen kilpailukartan ja rastimääritteiden koodi ei vastannut maastossa olevaa rastia (rasti 5 koodi 103). Olemme erittäin pahoillamme tekemästämme virheestä.
HD13-sarjojen osallistumismaksut palautetaan. Pyydämme toimittamaan maksutiedot tätä varten kilpailunjohtajalle Lari Pernulle sähköpostiosoitteeseen lari.pernu@gmail.com
Espoon Suunta järjestää HD13-sarjoissa AM-kisoissa mukana olleille uusintakisan. Tämän kisan ajankohta ja muut tiedot julkaistaan lähiaikoina seuran nettisivuille.
- Tervetuloa eGamesiin! 24.8.2025
Ensi lauantaina 30.8. starttaa kaksipäiväinen eGames, joka on samalla lauantain osalta avoin Uudenmaan AM-pitkä ja sunnuntain osalta avoin Uudenmaan AM-viesti.
Kaunis Kopparnäs Inkoossa kutsuu suunnistuskansaa nauttimaan alkusyksyn upeasta luonnosta!
Normaalihinnalla ilmoittautuminen viimeistään sunnuntaina 24.8.
Jälki-ilmoittautuminen maanantaina 25.8. 1,5 kertaisilla maksuilla.Lauantain henkilökohtaisen kisan lähtöaikojen valinta aukeaa tiistaina 26.8. klo 10 ja sulkeutuu keskiviikkona 27.8. klo 20.
Kisasivuilta tarkemmin tietoa: https://espoonsuunta.fi/egames-2025/
Navigointi opastuksen alkuun on Kopparnäsintie 2, Inkoo. Ajoaika peltopysäköintiin tästä noin 10 minuuttia.
Continue reading → - Meet Jakob from New Zeeland! 21.8.2025
Oletko jo tavannut Jakob Knoefin? Hän uusi-seelantilainen nuori suunnistaja, joka on opiskelemassa Aalto-yliopistossa tämän syksyn ja liittyi seuraamme siksi ajaksi. Jakob on kotoisin Christchurchin kaupungista, joka on Uuden-Seelannin toiseksi suurin kaupunki ja Eteläsaaren suurin.
Jakob oli mukana keskiviikon viestitreenissä Siikajärvellä. Kuvan otti Määttäsen Maria.
Jakob kertoo aloittaneensa suunnistuksen 15-vuotiaana ja kysymykseen, että miksi juuri suunnistus Jakob vastaa: ”Orienteering is the best that’s why!” Hän kertoo pitävänsä siitä, että suunnistus tarjoaa niin fyysisiä kuin teknisiäkin haasteita. Tärkeää suunnistuksessa Jakobille ovat myös kaverit ja uusien ihmisten tapaaminen. Suunnistus antaa hänelle myös hyvän syyn matkustella ympäri maailmaa!
Jakob kertoo pitävänsä enemmän metsäsuunnistuksessa, joskin tähän asti parhaimmat saavutukset ovat tulleet sprintin puolelta. Hän saavutti pronssia Uuden-Seelannin mestaruuskisoissa viime keväänä juuri sprintissä häviten voittajalle Zefa Faavaelle vain 16 sekuntia (H21-sarjassa). Tämän vuoden Oringenillä Jakob kilpaili jo Essun paidassa H20 eliitissä ja paras sijoitus oli sija 23. Ja kävipä hän juoksemassa Ruotsin mestaruussprintinkin, jossa sijoittui H20-sarjassa hienosti sijalle 7 noin 70 juoksijan joukosta.
Jakoc osallistui nuorten MM-kisoihin Italissa tänä vuonna. Tässä on startannut sprinttiin. Kuva: JWOC/IbbisWeb
Jakob on ollut Suomessa aiemminkin. Vuonna 2023 hän osallistui Porvoo-Jukolaan, joka oli samalla hänen ensimmäinen kisansa Uuden-Seelannin ulkopuolella. Hän pitää tätä ensimmäistä Jukolaa yhtenä parhaimmista suunnistusmuistoistaan. Hän oli joukkueensa ankkurina (tuloksissa hänen nimensä on kirjoitettu väärin L-kirjaimella; Lakob). Jukolan viestin valtava osallistujamäärä teki vaikutuksen Jakobiin. “I couldn’t believe how massive the race was, more people ran on the last leg than there are orienteers in New Zealand!!”
Suunnistus täyttää Jakobin vapaa-ajan mitä jää opinnoilta. Hän on erittäin kiinnostunut kartoista ja tykkää katsella niitä ja miettiä reitinvalintoja ja ratoja. Kotiseudultaan hän nimeää yhdeksi mieluisimmista juoksupaikoista vuoristoalueen, joka on vain tunnin matkan päässä hänen kotoaan. ”Always snow and really beautiful nature.” Toivottavasti Jakob löytää upeita maastoja myös Suomesta ja Espoosta!
Jakob on jo käynyt Essun treeneissä ja osallistuu ensi viikonlopun Viestiliigan osakilpailuun. Hän juoksee aloitusosuuden kakkosjoukkueessa. Great to have You with us Jakob!
Continue reading → - Nuorten EM-kisoissa hyvä essulaismenestys 28.7.2025
Anni Jantunen voitti sprintin Euroopan mestruuden 16-tytöissä. Hopealle sijoittui Sveitsin Seraina Baer ja pronssille Venla Mennala (Hämeenlinnan Suunnistajat). Kuva: EYOC / Petr Kaderavek
Nuorten EM-kisat käytiin Tsekin Bronossa 17.-20. heinäkuuta. Jokavuotisissa nuorten EM-kisoissa on kaksi ikäsarjaa: 16- ja 18-vuotiaat. Kisoissa matkoja on kolme eli pitkä, sprintti ja viesti. Suomesta kisaan lähti 4 juoksijaa joka sarjassa eli yhteensä 16 nuorta suunnistajaa. Tässä joukossa olivat myös Essun Anni Jantunen ja Anni Mäki-Hokkonen. Muita essulaisia kisassa olivat Ranskaa edustava Fanny Delahaye sekä puolalainen Antoni Pachnik. Kisassa olivat mukana myös aiemmin Essua olleet ja nykyään Norjassa asuvat Feyn veljekset Mark ja Erik. He edustavat Yhdysvaltoja.
Pitkän matkan kisa käytiin melko kuumissa olosuhteissa ja keskieurooppalaiseen tapaan korkeuseroja oli paljon. Radan pituus oli 4,1 km 16-tytöillä ja 4,8 km 16-pojilla. Vanhemmissa sarjoissa tyttöjen rata oli 5 km ja poikien 6 km. Voittajien ajat olivat sarjasta riippuen 41-49 minuuttia. Anni J. juoksi sijalle 7 nuoremmissa tytöissä. Kisan voittaja Sveitsin Carla Castelli on 3:48 min nopempi. Antoni onnistui upeasti 16-pojissa, mutta jäi niukasti mitalisijojen ulkopuolelle ollen neljäs. Eroa pronssimitaliin jäi vain 13 sekuntia! Tässä sarjassa Rastikurikan Joakim Savinainen juoksi hopeaa Suomelle. 18-tytöissä Fanny nappasi hienosti pronssimitalin. Hän jäi vain hieman yli minuutin kisan voittaneelle Sveitsin Lotta Marit Lüthille. Anni M-H. oli kisan paras suomalainen sijalla 16.
Fanny juhli pitkän matkan pronssia. Kuva: EYOC / Jan Racek
D18-sarjan rata. Kisan voittaneen Lotta Marit Lüthin rata vaalealla turkoosilla, Fannyn reitti punaisella ja Annin sinisellä.
Sprintti juostiin Brnon kaupungin alueella. Maasto koostui kerrostaloista ja puistoalueista, joissa oli myös jonkin verran korkeuseroja. 16-tytöissä Anni J. oli täysin ylivoimainen. Hopealle sijoittuneeseen Seraina Baeriin (Sveitsi) tuli eroa tasan puoli minuuttia, joka on sprintissä jo paljon. Kolmas oli Suomen ja Hämeenlinnan Suunnistajien Venla Mennala. Antoni juoksi 16-pojissa jälleen hyvän kisan, mutta jäi taas niukasti mitalien ulkopuolelle ollen neljäs. Ja jälleen vain 13 sekuntia erotti Antonin mitalisijalta! 18-tytöissä sekä Fanny että Anni M-H. juoksivat kymppisakkiin. Fanny oli viides ja Anni yhdeksäs.
Sprinttirata kulki myös lasten leikkipuiston halki. Anni J. vauhdissa. Kuva: EYOC / Pavlina Pecoldova
Antoni tulossa maaliin. Vain 13 sekuntia mitalisijaan! Sijoitus 4. Kuva: EYOC / Jiri Mrkvicka
Anni M-H. oli 18-tyttöjen sprintin yhdeksäs. Kuva: EYOC / Petr Kaderavek
Kisat päättyivät viesteihin. Essulaiset olivat sijoittuneet aiemmilla matkoilla niin hyvin, että kaikki olivat maidensa edustusjoukkueissa. Nuorten EM-kisoissa kullakin maalla on vain yksi joukkue viestissä (per sarja) ja loput voivat juosta viestin ns. mixed-joukkueissa, joissa on suunnistajia eri maista. Anni J. juoksi nuorempien tyttöjen Suomen joukkueessa ankkuriosuuden. Valitettavasti aiemmilla osuuksilla oli tullut sen verran eroa kärkeen ettei Annilla ollut mahdollisuutta tuoda joukkuetta mitaleille. Ankkuriosuudelle lähtiessä ero kärkeen oli jo yli 24 minuuttia ja pronssiinkin 22 minuuttia. Anni juoksi kuitenkin hyvän osuuden ja nosti Suomen sijalle 10. Antonille Puolan viestin aloitusosuus oli kisojen paras suoritus. Hän toi joukkueensa 16-pojissa avausosuudelta vaihtoon hienosti kakkosena vain yksi sekunti Suomen Kasper Ekonojan (Suunta Jyväskylä) jälkeen. Puola lähti kuitenkin viestiin ns. kova pää edellä ja lopulta Antonin joukkueen sijoitus oli vasta 11. Vanhemmissa tytöissä Fanny oli Ranskan ankkuri ja Anni M-H. Suomen aloittaja. Fanny sai viestin sijalla 6 ja pystyi upealla juoksullaan nostamaan Ranskan hopealle. Hänellä oli ankkuriosuuden toiseksi nopein osuusaika. Suomen joukkueen aloituksessa ollut Anni toi viestin vaihtoon kuudentena, reilut 2 minuuttia kärjestä. Joukkueen lopullinen sijoitus oli 7.
Antoni onnistui mainiosti viestin avausosuudella ja tuli vaihtoon toisena vain sekunnin kärjestä. Kuva: EYOC / Eszter Kocsik
Fanny juoksi upeasti Ranskan hopealle 18-tyttöjen viestissä. Kuva: EYOC / Eszter Kocsik
Anni Jantuselle kisat olivat toiset nuorten EM-kisat ja mitalisaldo täydentyi yhdellä. Viime vuonna hän saavutti sprintissä pronssia. Myös maastomatkat ovat sujuneet Annilta tällä kaudella erittäin hyvin, joten hänen tavoitteensa kahdesta mitalista -jopa kultaisista – olivat varsin realistiset. ”Maastomatkoilla vauhtini oli kärjen tasoa, mutta liian isot virheet veivat pois kärkisijoilta. Vielä jäi vähän hampaankoloon näistä kisoista pitkän matkan osalta, mutta yhteenkin euroopanmestaruuteen voi aina olla tyytyväinen, vaikka se ei tullutkaan täydellisellä suorituksella”, Anni kertoo. Seuraavaksi Anni keskittyy syksyn SM-kisoihin.
Puolalainen Antoni Pachnik kertoo lähteneensä kisoihin mitalinälkäisenä. Hän saavutti henkilökohtaisissa kisoissa kaksi nelossijaa. Mitali oli niin lähellä, että hän ei ollut aivan tyytyväinen kisasuorituksiinsa. ”Virheet pitkällä ja sprintissä maksoivat mitalin”, Antoni toteaa. Hän oli kuitenkin melko tyytyväinen kisareissuun kaiken kaikkiaan. ”Viesti oli minulle ehdottomasti se paras kisa. Vaikka kaaduin lähdössä! Piti vaan nousta ja laittaa kaikki peliin”, Antoni kertaa. Seuraavaksi Antonilla on tähtäimessä pitkän matkan SM-kisat Ponsassa. Hän on siis tulossa Suomeen!
Anni Mäki-Hokkonen lähti EM-kisoista suoraan Jönköpingiin ja O-Ringenille. Hän juoksi D18E-sarjassa ja sijoittui upeasti lopputuloksissa sijalle viisi.
Fanny Delahaye kertoo odottaneensa innolla EM-kisoja, koska olivathan ne hänen viimeisensä, ensi vuonna hän on jo yli-ikäinen kisoihin. Pitkästä matkasta Fanny kertoo seuraavaa: ”Maasto oli todella mäkinen, mutta rata ei ollut erityisen haastava. Erot juoksijoiden välillä tulivat lähinnä reitinvalinnoista ja juoksuvauhdista. Rastit olivat helposti löydettävussä ja usein polun varrella. Tein itse kaksi kertaa reitinvalinnan, jolla hävisin minuutin ja lisäksi joitain pienempiä huonoja valintoja. Joten olin ulkona kultajahdista.” Fanny toteaa kuitenkin olevansa tyytyväinen siihen, miten on oppinut suunnistamaan mäkisessä maastossa. Ja pronssimitali maistui toki myös. Sprintissä Fanny oli viides. ”Sprinttimaasto oli aika lailla erilainen JWOC:ssa, jossa juostiin pienessä italialaisessa kylässä. En harjoitellut tämän tyyppistä sprinttiä varten, jossa on pidempiä ja ratkaisevampia reitinvalintoja. Ja täytyy sanoa, että olen kyllä pettynyt suoritukseeni. JWOC:in jälkeen ajattelin, että mitali EM-kisoista on realistinen tavoite. 10-rastille asti olin kärjen vauhdissa, mutta sitten jäin 20 sekuntia seuraavalla rastivälillä. Fyysisesti kisa oli myös hyvin raskas.”
Viestissä Fanny saavutti hopeaa Ranskan joukkueessa. Hän juoksi ankkuriosuuden. ”Viestiin meillä ei ollut mitään erityistä tavoitetta. Kaikkien oli tarkoitus juosta omalla tasollaan ja sitten katsotaan, että mihin se riittää”, Fanny kertoo. Hän pääsi lähtemään ankkuriosuudelle sijalla kaksi ja säilytti myös kovassa taistossa tämän sijan. ”Sain viestin hyvällä sijalla, mutta minulla oli heti pahin hajonta ja jäin heti yli 30 sekuntia letkasta, joka tavoitteli sijoja 2-5. Mutta ehkä se oli vaan ihan hyvä että en mennyt letkan mukana vaan sain tehdä omaa työtä. Varvauksessa olin kolmantena, puolisen minuuttia Ruotsin takana. En nähnyt Ruotsin ankkuria metsässä ja olin yllättynyt kun kuulin maaliin tullessa, että tulenkin toisena maaliin”, Fanny sanoo ja jatkaa ”Viesti oli minulle ehdottomasti paras kisa EYOC:ssa.” Fanny odottaa innolla uusia kansainvälisiä suunnistuskisoja ja kertoo olevansa erittäin motivoitunut harjoittelemaan ja kilpailemaan.Viestikisa oli Fannysta kaikkein parhaiten sujunut kisa. Hopeamitali oli iloinen yllätys. Joukkueessa juoksivat myös Sonia Jolly Jansson ja Ambre Dufour. Kuva: EYOC / Eszter Kocsik
Seuraava nuorten kv-kisa on Junior European Cup eli JEC, joka kisataan 1.-5.10. Skotlannissa. Siellä on sarjat HD18 ja HD20. Essulaisista ainakin Anni Mäki-Hokkonen on lähdössä kisoihin.
Suomen mitalit nuorten EM-kisoista:
Pitkä matka: H16 Pronssi Joakin Savinainen (Rastikurikka)
Sprintti: D16 Kulta Anni Jantunen, pronssia Venla Mennala (Hämeenlinnan Suunnistajat)
H18 Hopeaa Rasmus Töyrylä (Helsingin Suunnistajat)Viestit: H16 Kultaa Kasper Ekonoja (Suunta Jyväskylä), Joakim Savinanen ja Veeti Viippola (Sotkamon Jymy)
H18 Hopeaa Vilho Hietala (Suunta Jyväskylä), Aapo Virkajärvi (Jämsän Retki-Veikot) ja Rasmus TöyryläEM-kisojen nettisivuilla on hyvät linkit tuloksiin, YouTube-lähetyksiin. GPS-seurantoihin sekä kisakuviin: