25-vuotisjuhlat ja palkintojenjako

Lauantaina 9.11.2013 vietettiin Hotelli Kuninkaatiellä Espoon Suunnan 25-vuotisjuhlia hyvän seuran, makoisan ruoan ja hauskan ohjelman merkeissä. Juhlassa oli reilut 120 seuran jäsentä ja kymmenkunta kutsuvierasta lähiseuroista, alueelta ja muilta yhteistyötahoilta.

Illan aikana oli mahdollisuus tutustua seuran historiaan seura-asujen, EsSun Taskujen, valokuvakoosteen ja muun näytteillä olleen materiaalin kautta. Juhlatoimikunta oli loihtinut upeat puitteet ikimuistoiselle illalle, josta kelpasi hyvässä Seurassa nauttia. Kiitokset vielä kerran Saaralle, Riinalle, Sirpalle ja Minnalle.

Juhlassa kuultiin katsaus Espoon Suunnan toimintaan ja nähtiin kaksi upeaa esitystä. Ensin esiintyi EsSun tytöistä koottu näytelmäkerho. Jännittävässä näytelmässä catwalkin prinsessoista sukeutui osaavassa valmennuksessa maajoukkuetason suunnistajia. Myöhemmin vauhtiin pääsi Espoon Suunnan Nuorten Miesten Ilmaisutaidon Kerho, jonka esityksessä luodattiin lajin ja innokkaiden nuorten miesten kokemuspiirin muutosta vuosien vieriessä. Kiitokset hienoista esityksistä molemmille teatteriryhmille, EsSun tytöistä ja varttuneista nuorista miehistä löytyy ihailtavia teatteritaitoja.

Palkintojenjaossa jaettiin seuran mestaruusmitalit ja kiertopalkinnot menestyneimmille kilpailijoille sekä seuratoiminta-aktiiveille.

Juhlassa luovutettiin yhteensä 14 seuran pöytästandaaria (viiri) merkkinä pitkäjänteisestä Espoon Suunnan hyväksi tehdystä seuratyöstä. Ensimmäisenä, vuoden 2008 juhlassa luovuttamatta jääneen, standaarinsa sai Heikki Väyrynen. Lisäksi palkittiin erityispokaalilla kolmentoista vuoden johtokuntapestin tänä vuonna päättävä Petri Vesanto. Lista kiertopalkintojen ja standaarien saajista tämän uutisen lopussa.

Ennen iltajuhlaa pidetyssä lasten palkintojenjaossa jaettiin seuran mestaruusmitalit, aktiivisuuskisan osallistujille palkinnot, pokaalijahtiin osallistuneille hienot pokaalit ja Uudenmaan alueen sarjakilpailuun osallistuneille mitalit. Hymyt olivat herkässä, kun suurin osa paikalla olleista lapsista pääsi pokkaamaan pokaalin, mitalin tai aktiivisuuskisapussukkan.

Essun kiertopalkinnon saajat 2013:

Talkookello – Marja Galkin
Simpan pihdit – Jouko Jylhä
Juoksijan lautanen – Rinat Gabitov
Vuoden essulainen – Erno Puupponen
Junnulautanen – Emilia Ståhlberg
Juniorimestarin pokaali – Maria Määttänen
Tulevaisuuden lupaus – Emilia Ståhlberg
Vuoden viestisuunnistaja – Emilia Ståhlberg
Reimapokaali – Sanna Tervakangas
Viisaiden kivi – Sini Pekkala
Yllättäjän malja – Antti Honkimaa
Yösuunnistuspokaali – Ville Kokkila
Suunnistuskiertopalkinto – Pekka Larmala
Hopeakompassi – kisataan 16.11.
Kultakompassi – kisataan 16.11.
Ekin pytty – Pertti Laurila
Mauno Roosin haarikka – Nuorten Jukola -joukkue
Valmentajan pokaali – Kimmo Pernu
Georgen malja (aktiivisuuskisan voittaja) – Alvar Palmén

Seuran standaarin saajat 2013:

Antti Ahti
Anneli Bergström
Marco Halén
Outi Honkimaa
Vesa Hursti
Harri Jakobsson
Jouko Jylhä
Marita Kokkila
Pertti Laurila
Ilkka Mikkola
Reijo Nevalainen
Leena Paatero
Sini Pekkala

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.