Haku Essun valmennusryhmiin – eGroup ja eGroupJr 2019

Haku suunnistuksen valmennusryhmiin eGroupin ja eGroupJr kaudelle 2019 on meneillään ja auki 8.11.2018 saakka.

eGroupJr on 11-14-vuotiaiden valmennusryhmä ja eGroup on tätä vanhempien juniorien ja aikuisikäisten kilpasuunnistajien valmennusryhmä. Lyhyet ryhmien kuvaukset ja hakulomakkeiden osoitteet löytyvät alta.

Valmennusryhmien kauden 2019 aloitusleiri pidetään marrakuun kolmantena viikonvaihteena Kisakalliossa.

eGroupJr
11-14 -vuotiaiden nuorten valmennusryhmä eGroupJr tarjoaa motivoituneille nuorille suunnistajille laadukkaita harjoituksia, leirejä, kilpailumatkoja sekä ohjeelliset vuosi- ja viikkosuunnitelmat sekä tukea ja opastusta omatoimiseen harjoitteluun.

Ryhmän toiminta jatkuu uuden kauden osalta 1.11.2018. Ryhmä on tarkoitettu kaudella 2019 sarjoissa HD12 ja HD14 suunnistaville nuorille (2005 – 2008 syntyneet). Vuonna 2004 syntyneet voivat hakea joko eGroupJr tai eGroup -ryhmään oman valintansa mukaisesti.

Ryhmään haetaan täyttämällä hakulomake 8.11.2018 mennessä. Ensimmäiset valinnat ryhmään tehdään 9.11.2018. Ryhmää täydennetään uusien hakemusten perusteella jatkuvasti. Ryhmään valitsemisen edellytyksenä on nuoren oma halu kehittyä urheilijana, osallistua suunnistuksen kilpailutoimintaan Espoon Suunnassa sekä sitoutua ryhmän yhdessä laatimiin pelisääntöihin.

eGroupJr-ryhmän maksu vuoden 2019 osalta on 175 eur ja sisältää mm. harjoitukset (ml. suunnistuskoulun yhteydessä järjestettävät taitoharjoitukset), päiväleirit sekä tuen leirimaksuihin.

Lisätietoja eGroupJr ryhmään hakemisesta antaa Risto Tiainen, 040-568 3453.

Hakulomakkeen osoite:
https://goo.gl/forms/3VIzr4CfiQpCHXZr1

eGroup
16-, 18-, 20-, 21- sarjoissa kilpasuunnistajana kehittymään ja menestymään pyrkivistä urheilijoista koostuva ryhmä, jonka jäsenet ovat selkeästi urheiluun ja harjoitteluun sitoutuneita ja joiden lajina on suunnistus, hiihtosuunnistus tai pyöräsuunnistus.

Ryhmään haetaan täyttämällä hakulomake 8.11.2018 mennessä. Ensimmäiset valinnat ryhmään tehdään 12.11.2018. Ryhmään valitsemisen edellytyksenä on urheilijan oma halu kehittyä suunnistajana ja sen mukainen harjoittelu.

Valmennusryhmän maksu vuonna 2019 on 200 eur.
Maksu kattaa:
– Harjoitukset ja niihin liittyvän valmennuksen karttoineen
– Vuosi- ja viikkotasoisen harjoitusohjelman ja sitä tukevan opastuksen
– Päiväleirit valmennuksineen, mukaan lukien kartat ja ruokailut
– Muut Essun leirit edullisilla omakustannushinnoilla, joissa on mukana vain urheilijasta itsestään aiheutuvat välittömät kustannukset.
Mahdollisista sali- ja juoksuratakorteista peritään omakustannushinta.

eGroup-ryhmän urheilijoiden kanssa tehdään urheilijasopimukset, joissa määritellään ryhmän toimintaan liittyvät keskeiset käytännöt sekä urheilijan ja seuran velvoitteet.

Mahdollinen seuran lisätuki edustusurheilijoiden urheilukustannuksiin määritellään ja sovitaan erikseen ja mikäli sitä myönnetään, sen suuruus ja sitä koskevat ehdot ja käytännöt kirjataan myös urheilijasopimukseen. Edustusurheilijoiden urheilukustannustukea voidaan myöntää eGroupin urheilijoille, joiden realistinen menestystavoite suunnistuksessa on 21-sarjalaisilla SM-kisoissa vähintään A-finaalipaikka ja nuorten sarjoissa sijoittuminen kymmenen parhaan joukkoon.

Lisätietoja ryhmiin hakemisesta, toiminnasta ja edustusurheilijoiden tuesta antaa Petri Vesanto, 050-517 6268

Hakulomakkeen osoite:
https://drive.google.com/open?id=19uXHqasfxZb3ja_K0j9_A622wqpoZxABi_VY1q2V9Nw