Haku Essun valmennus- ja harrasteryhmiin on auki – eGroup, eGroupH ja eGroupJr 2021

Haku suunnistuksen valmennus- ja harrasteryhmiin eGroup, eGroupH ja eGroupJr kaudelle 2021 on meneillään ja auki 8.11.2020 saakka.

eGroupJr on 11-14-vuotiaiden valmennusryhmä ja eGroup on tätä vanhempien juniorien ja aikuisikäisten kilpasuunnistajien valmennusryhmä. eGroupH on vanhempien junioreiden sekä aikuisikäisten suunnistajien harrasteryhmä. Edellä mainittujen lisäksi ensi kaudelle kootaan pyöräsuunnistuksen harrastajia yhteen omaan ryhmäänsä. Lyhyet ryhmien kuvaukset ja hakulomakkeiden osoitteet löytyvät alta.

 

eGroupJr

Espoon Suunnan 11-14 (15) – vuotiaiden nuorten valmennusryhmä eGroupJr tarjoaa motivoituneille nuorille suunnistajille laadukkaita harjoituksia, leirejä, kilpailumatkoja sekä ohjeelliset vuosi- ja viikkosuunnitelmat sekä tukea ja opastusta omatoimiseen harjoitteluun.

Ryhmä on tarkoitettu kaudella 2021 sarjoissa HD12 ja HD14 suunnistaville nuorille (2007 – 2010 syntyneet). Vuonna 2006 syntyneet voivat hakea joko eGroupJr-, eGroup- tai eGroupH-ryhmään oman valintansa mukaisesti.  eGroupJr – aloitusleiri pidetään Tammisaaressa jo 14.11 johon ilmoittautumiset tänne: https://espoonsuunta.myclub.fi/flow/events/1748582 (leirin ohjelma ja hinta julkaistaan piakkoin)

Ensimmäiset valinnat ryhmään tehdään 1.11.2020. Ryhmää täydennetään myöhemmin uusien hakemusten perusteella. Ryhmään valitsemisen edellytyksenä on nuoren oma halu kehittyä urheilijana, osallistua suunnistuksen kilpailutoimintaan Espoon Suunnassa sekä sitoutua ryhmän yhdessä laatimiin pelisääntöihin.

Mukaan pääsevät käytännössä kaikki lomakkeen täyttäneet. Mukaan voi tulla riippumatta siitä millä tasolla suunnistustaidot ovat tällä hetkellä, sillä (maasto) harjoitukset suunnitellaan taitotasojen mukaan. Harjoituksia löytyy tarjottimelta lähes jokaiselle päivälle, mutta kaikissa ei tarvitse, eikä edes kannatakaan käydä. Aikaa on hyvä jättää myös muille harrastuksille. Mukaan voi tulla myös kokeilemaan. Jos tuntuu siltä että tämä ei olekaan ihan oma juttu niin jäsenyyden voi peruuttaa ennen ryhmämaksun veloituksetta.

Valmennusryhmän maksu vuoden 2021 osalta on 175 eur, joka sisältää mm. harjoitukset, päiväleirit, suunnistuslisenssin ja vakuutuksen, vuosi- ja viikkotasoisen harjoitusohjelman sekä tuen leirimaksuihin.

Lisätietoja eGroupJr ryhmän toiminnasta ja ryhmään hakemisesta antaa Kai Hilo, 040 865 2858, kaihilo2 (at) gmail.com

Hakulomakkeen osoite:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf2acfJchKyLksT6drxOzGmu-yt49mTPiHuu9B4DEoH2fzQDg/viewform

eGroup

eGroup on Essun 16-, 18-, 20-, 21- sarjoissa kilpasuunnistajana kehittymään ja menestymään pyrkivistä urheilijoista koostuva ryhmä, jonka jäsenet ovat selkeästi urheiluun ja harjoitteluun sitoutuneita. Kaudelle 2021 ryhmä on jaettu kolmeen osaan:

eGroup – valmennusryhmän maksu vuonna 2021 on 200 eur.
Maksu kattaa:
– Harjoitukset ja niihin liittyvän valmennuksen karttoineen
– Vuosi- ja viikkotasoisen harjoitusohjelman ja sitä tukevan opastuksen
– Päiväleirit valmennuksineen, mukaan lukien kartat ja ruokailut
– Muut Essun leirit edullisilla omakustannushinnoilla, joissa on mukana vain urheilijasta itsestään aiheutuvat välittömät kustannukset.
– SM-kilpailujen ja arvokilpailuiden näyttökilpailuiden kilpailumaksutuki

Mahdollisista sali- ja juoksuratakorteista peritään omakustannushinta.

Valittujen eGroup-ryhmän urheilijoiden kanssa tehdään urheilijasopimukset, joissa määritellään ryhmän toimintaan liittyvät keskeiset käytännöt sekä urheilijan ja seuran velvoitteet. 

Edustusurheilijoille voidaan lisäksi myöntää erikseen määriteltävät valmennusstipendit.

Lisätietoja valmennuksen eri ryhmiin hakemisesta, toiminnasta ja edustusurheilijoiden tuesta antavat valmennusjaoston puheenjohtaja Petri Vesanto, 050-517 6268 ja sekä ryhmien vastuuvalmentajat.

Seuraavassa kuvattuna eGroupin ryhmät:

eGroup – Nuorten ryhmä (H/D15-18)

eGroupin nuorten ryhmä on Essun tavoitteellisesti kilpasuunnistuksessa kehittymään ja menestymään pyrkivien H/D15-18 -sarjoissa suunnistavien urheilijoiden ja valmentajien ryhmä, jonka jäsenet ovat selkeästi urheiluun ja harjoitteluun sitoutuneita. Ryhmän toiminta käynnistyy 1.11.2020.

Ryhmän tavoitteena on toimia aktiivisen oma-aloitteisesti, samalla kuitenkin yhteisöllisenä ryhmänä.
Ryhmä asettaa itse tavoitteensa ja kommunikoi ne selvästi ryhmän sisällä ja haluamallaan tavalla myös ryhmän ulkopuolelle. Ryhmä myös viestii aktiivisesti toiminnastaan.

Ryhmä järjestää itselleen harjoituksia ja leirejä ja hyödyntää harjoittelussaan eGroupin yhteisiä harjoituksia ja leirejä. Ryhmä myös osallistuu vuoroillaan eGroupin yhteisten harjoitusten, Akatemiaharjoitusten ja eTaitorastien järjestelytehtäviin.

Ryhmän sisällä urheilijat kannustavat ja tukevat toistensa harjoittelua sekä jakavat keskenään tietoa harjoittelustaan. Tavoitteena on jokaisen urheilijan kehittyminen, ryhmän kehittyminen, viestimenestys sekä yhteishengen ja yhteisöllisyyden ylläpito ja kehittäminen.

Ryhmä kokoontuu säännöllisesti ja suunnittelee tavoitteitaan, toimintaansa ja vaihtaa kokemuksia harjoittelusta ja kilpailuista, jotta ryhmän jäsenet oppivat toisiltaan koko ajan.

Essu tukee eGroupin nuorten ryhmän jäsenten harjoittelua järjestämällä sitä tukevia olosuhteita ja toimia. Essu tukee myös ryhmän osallistumista tärkeisiin kilpailuihin käytännön matka- ja majoitusjärjestelyin.

eGroupin nuorten ryhmän valmentajina kaudella 2021 toimivat Erno Puupponen, Tapio Markki, Marko Määttälä ja Hanna Kahanpää. Erno Puupponen toimii ryhmän vetäjänä.

Ryhmään valitsemisen edellytyksenä on urheilijan oma halu kehittyä suunnistajana ja sen mukainen harjoittelu.

Hakulomakkeen osoite:

https://forms.gle/89KReWsJM9wNNwTb9

 

eGroup – Naisten ryhmä

eGroupin naisten ryhmä on Essun tavoitteellisesti kilpasuunnistuksessa kehittymään ja menestymään pyrkivien D20- ja D21-sarjojen naisten ja valmentajien ryhmä, jonka jäsenet ovat selkeästi urheiluun ja harjoitteluun sitoutuneita. Ryhmän toiminta käynnistyy 1.11.2020.

Ryhmän tavoitteena on toimia aktiivisen oma-aloitteisesti, samalla kuitenkin yhteisöllisenä ryhmänä.
Ryhmä asettaa itse tavoitteensa ja kommunikoi ne selvästi ryhmän sisällä ja haluamallaan tavalla myös ryhmän ulkopuolelle. Ryhmä myös viestii aktiivisesti toiminnastaan.

Ryhmä järjestää itselleen harjoituksia ja leirejä ja hyödyntää harjoittelussaan eGroupin yhteisiä harjoituksia ja leirejä. Ryhmä myös järjestää vuoroillaan eGroupin yhteisiä harjoituksia, Akatemiaharjoituksia ja eTaitorasteja.

Ryhmän sisällä urheilijat kannustavat ja tukevat toistensa harjoittelua sekä jakavat keskenään tietoa harjoittelustaan. Tavoitteena on jokaisen urheilijan kehittyminen, ryhmän kehittyminen, viestimenestys sekä yhteishengen ja yhteisöllisyyden ylläpito ja kehittäminen.

Ryhmä kokoontuu säännöllisesti ja suunnittelee tavoitteitaan, toimintaansa ja vaihtaa kokemuksia harjoittelusta ja kilpailuista, jotta ryhmän jäsenet oppivat toisiltaan koko ajan.

Essu tukee eGroupin naisten ryhmän jäsenten harjoittelua järjestämällä sitä tukevia olosuhteita ja toimia. Essu tukee myös ryhmän osallistumista tärkeisiin kilpailuihin käytännön matka- ja majoitusjärjestelyin.

eGroupin naisten ryhmän valmentajina kaudella 2021 toimivat Erno Puupponen, Kirsi Boström, Astra Francke ja Sanna Tervakangas. Erno Puupponen toimii ryhmän vetäjänä.

Hakulomakkeen osoite:

https://forms.gle/aquS6NFcya38ibkC7

 

eGroup – Miesten ryhmä

eGroupin miesten ryhmä on Essun tavoitteellisesti kilpasuunnistuksessa kehittymään ja menestymään pyrkivien H20- ja H21-sarjojen miesten ja valmentajien ryhmä, jonka jäsenet ovat selkeästi urheiluun ja harjoitteluun sitoutuneita. Ryhmän toiminta alkaa uutena, varsin itsenäisenä eGroupin ryhmänä 1.11.2020.

Ryhmän tavoitteena on toimia aktiivisen oma-aloitteisesti, samalla kuitenkin yhteisöllisenä ryhmänä.
Ryhmä asettaa itse tavoitteensa ja kommunikoi ne selvästi ryhmän sisällä ja haluamallaan tavalla myös ryhmän ulkopuolelle. Ryhmä myös viestii aktiivisesti toiminnastaan.

Miesten ryhmä järjestää itselleen harjoituksia ja leirejä ja hyödyntää harjoittelussaan eGroupin yhteisiä harjoituksia ja leirejä. Ryhmä myös järjestää vuoroillaan eGroupin yhteisiä harjoituksia, Akatemiaharjoituksia ja eTaitorasteja.

Ryhmän sisällä urheilijat kannustavat ja tukevat toistensa harjoittelua sekä jakavat keskenään tietoa harjoittelustaan. Tietoa jaetaan keskusteluin, viestivälinein ja harjoittelun seurantavälineiden ja harjoituspäiväkirjojen kuten Stravan kautta. Tavoitteena on jokaisen urheilijan kehittyminen ja ryhmän kehittyminen ja viestimenestys.

Ryhmä kokoontuu säännöllisesti ja suunnittelee tavoitteitaan, toimintaansa ja vaihtaa kokemuksia harjoittelusta ja kilpailuista, jotta ryhmän jäsenet oppivat toisiltaan koko ajan.

Essu tukee eGroupin miesten ryhmän jäsenten harjoittelua järjestämällä sitä tukevia olosuhteita ja toimia. Essu tukee myös ryhmän osallistumista tärkeisiin kilpailuihin käytännön matka- ja majoitusjärjestelyin.

eGroupin miesten ryhmän valmentajina kaudella 2021 toimivat Henrik Palmén, Mikael Boström, Kimmo Pernu ja Petri Vesanto. Henrik Palmén toimii ryhmän vetäjänä.

Hakulomakkeen osoite:

https://forms.gle/xK6bV1SWuawzXfsh7

eGroupH

eGroupH on EsSun harrastesuunnistajien ryhmä, joka koostuu H/D16-, 18-, 20- ja 21-sarjojen suunnistajista.

eGroupH jäsenten treenaamista ohjaavat muut kuin kilpailulliset tavoitteet. Tärkeintä on yhdessäolo ja hienon lajin harrastaminen hyvässä porukassa. Kilpailuihin osallistuminen ja itsensä kehittäminen suunnistajana voivat olla tavoitteina, mutta tässä ryhmässä harrastajien toimintaa ei systemaattisesti tehdä tavoitteelliseksi eikä velvollisuuksia osallistumiseen ole. Jokainen voi valita harjoituksensa ja tapahtumansa oman mielenkiinnon sekä ajallisten resurssiensa puitteissa.

Ryhmän toimintaa ovat ryhmän omat harjoitukset, leirit, lajikokeilut sekä seuran yhteiset harjoitukset, jumpat, vaellukset yms. Toimintaan kuuluvat pitkälti nykyisesti Espoon Suunnan tapahtumat, mutta ryhmälle suunnitellaan ja toteutetaan myös omia harjoituksia, lajikokeiluja ja tapahtumia jäsenten toiveiden mukaisesti. Ennen kaikkea tarkoituksena on tehdä toiminnasta jäsentensä näköistä.

Käytännössä eGroupH toimii jatkumona Suunnistuskoulun ja eGroupJr:n jälkee. Vaihtoehtona eGroup:in kilpailuryhmän rinnalle. Ryhmän jäsenistö koostuu pääasiassa alkuun H/D16-, 18-, 20- ja 21-sarjojen harrastesuunnistajista

Ryhmämaksu 130€ sisältää
– Harjoitukset ja niihin liittyvän valmennuksen karttoineen
– Päiväleirit valmennuksineen, mukaan lukien kartat ja ruokailut
– Muut Essun leirit edullisilla omakustannushinnoilla, joissa on mukana vain urheilijasta itsestään aiheutuvat välittömät kustannukset.

eGroupH toimintaa suunnitellaan ja kehitetään yhdessä urheilijoiden kanssa. Ryhmän toimintaan voi myös liittyä kauden aikana.

Lisätietoja ryhmään hakemisesta, toiminnasta antaa KP Seppänen, 044-0806943

Hakulomakkeen osoite:

https://forms.gle/8F6BaLWNXzb759YH8

 

Pyöräsuunnistusryhmä

Pyöräsuunnistusryhmä on Espoon Suunnan uusi ryhmä, jonka tarkoituksena on ensisijaisesti koota yhteen lajin harrastamisesta kiinnostuneet.

Ryhmän tavoitteena on yhdessä kehittää pyöräsuunnistustaitojaan sekä lajin harrastusmahdollisuuksia.

Ryhmän toiminta syntyy yhdessä ryhmän jäsenten kesken, eikä ryhmällä ole varsinaisesti valmentajaa tai ryhmän vetäjää. Tarkoituksena on että ryhmän kautta on jäsenten on mahdollista keskenään:

– järjestää harjoituksia
– sopia kisamatkoista sekä yhteiskyydeistä
– sopia leirityksistä
– jakaa harrastukseen liittyviä tietoja ja taitoja

Haku Espoon Suunnan uuteen pyöräsuunnistusryhmään on nyt auki. Ryhmään voi liittyä mukaan tämänkin jälkeen.

Hakulomakkeen osoite:

https://forms.gle/6mH5vL9dBH9r96T58