Hiihtohaaste – Espoon Suunta vs. Lahden Suunnistajat -37

Sukset voiteisiin ja sivoikaan, Taas on aika Hiihtohaasteen!

Viime vuonna Hiihtohaastessa ottivat mittaa Espoon Suunta ja Kangasala SK, tänä vuonna haaste on heitetty päijät hämeen suuntaan, jossa Lahden Suunnistajat -37 vastasi huutoon.Seurojen välinen hiihtokilometrikilpailu kisataan lauantaina ja sunnuntaina 29-30.1.2022.

Konsepti on yksinkertainen: kumman seuran suunnistajat hiihtävät viikonloppuna enemmän kilometrejä?

Hiihto sopii erinomaisesti suunnistajan talviharjoitteluksi, joten nyt viimeistään kaivetaan sukset varastosta ja suunnataan nauttimaan upeista hiihtokeleistä. Lauantaina vietetään myös kansallista hiihdon päivää, mikä mahtava syy suunnata ladulle runsain joukoin.

Eikä ehkä se huonoin syy, näytetään lahtelaisille, miten Espoossa osataan hiihtää!

Haaste perustuu seuran jäsenien hyvään omatuntoon, joten ilmoitetaan oikeat kilometrit ja kilpaillaan rehdisti.
Tulokset julkaistaan maanantaina 31.1.2022 klo 20 alkavassa Instagram Live -lähetyksessä. Palkintona on mainetta ja kunniaa voittavalle seuralle!

Hiihtohaasteen osallistumisohjeet jäsenet löytävät MyClubin tapahtumasta.

You may also like...