Talviharjoitukset ovat käynnissä täydellä teholla!

Uusi harjoituskausi on lähtenyt hyvin liikkeelle ja EsSulla riittää tuttuun tapaan laadukasta tarjontaa. Tässä artikkelissa on esitetty viikon perusrunko, joka on hyvin saman tyylinen kuin edeltävinä vuosina. Tarkemmat tiedot sekä mahdolliset muutokset ja peruutukset päivittyvät aina MyClubiin, joten muista tarkistaa tapahtumatiedot myös sieltä. Klikkaa samalla vilkaisulla osallistu -näppäintä; tämä auttaa valmentajaa harjoituksen valmistelussa ja onhan seuralaistenkin kiva nähdä, että tuttuja on tulossa!

Suurin osa EsSun harjoituksista on avoimia kaikille seuralaisille. MyClubissa on mainittu, jos harjoitus on vain tietyn ryhmän urheilijoille. Valmentajat ovat harjoituksissa aina ensisijaisesti valmennusryhmäläisiä (eGroup ja eGroupJr) varten, mutta varmasti jokainen seuralainen saa hyödyn ja ilon irti yhteisharjoittelusta! 

Listassa mainittujen harjoitusten lisäksi tai sijasta järjestetään yksittäisiä muita mukavia tapahtumia, joista muistutellaan myös WhatsAppissa. Jos sinulla on hyviä ideoita tai haluaisit olla mukana jonkun harjoituksen toteutuksessa, ole yhteydessä valmennuspäällikköön. Anna vastailee myös harjoitusohjelmaan liittyviin kysymyksiin. Yksittäisten tapahtumien kohdalla kannattaa tarkistaa MyClubista, kuka on harjoituksen vastuuvetäjä ja olla yhteydessä kyseiseen henkilöön. 

Iloa ja vauhtia treeneihin koko porukalle! 

Maanantai / Koko seuran salijumppa

 • Mitä: Lihaskuntoharjoittelua oman kehon painolla, kehonhallintaa ja liikkuvuutta
 • Missä ja monelta: Perkkaan koululla klo 19.30-20.30.
 • Kenelle: Kaikille seuralaisille lähtötasosta riippumatta – helposti kevennettävissä
 • Valmentaja(t): Sanna Tervakangas, Virpi Palmen, Anna Kotkajuuri
 •  

Tiistai – eGroupin juoksutreenit

 • Mitä: Pääosin kovavauhtisia juoksuharjoituksia vaihtelevalla teemalla
 • Missä ja monelta: Vaihteleva sijainti ulkona tai Esport Areena (huom. Erillismaksu)
 • Kenelle: Ulkoharjoitukset ovat avoimia kaikille seuralaisille, vaikka valmennus on                  suunnattu erityisesti valmennusryhmille. Sisäharjoitukset eGroupille, ja niille junioreille, jotka pysyvät vauhdissa mukana.
 • Valmentaja(t): Ensisijaisesti Tero Jantunen

Keskiviikko – Kannari

 • Mitä: Juoksutekniikkaa, koordinaatioita, loikkia ja nopeusvetoja
 • Missä ja monelta: Kannussillanmäen väestönsuojassa klo 18.30-20.00
 • Kenelle: Avoin kaikille seuralaisille, ohjelma eGroupin ehdoilla. Harjoitus sisältää kovatehoisia loikkia ja nopeaa juoksua.
 • Valmentaja(t): Henrik Palmen, Taru Ikäheimonen, Anna Kotkajuuri

Torstai:

 • Marras-joulukuu: URHEA YöCup. Yösuunnistus yhteislähdöllä eri puolin Uuttamaata. Avoin kaikille seuralaisille. Ei varsinaista valmennusta, vaan omatoimiset verkat ja porukalla metsään.
 • Loka-huhtikuu: Säbä Lagstadin koululla 20-21, avoin kaikille seuralaisille

Perjantai – Etäjumppa

 • Mitä: Virtuaalinen lihaskuntoharjoitus yhteistyössä muiden seurojen kanssa
 • Missä ja monelta: Etäyhteydellä klo 18-19
 • Kenelle: Sopii kaikille seuralaisille
 • Valmentaja(t): Vaihdellen eri seuroista (Essu, HS, Trian, HyRa, RasKa)

Perjantaina lisäksi nuorison omat salijumpat alle 10-vuotiaille Niittykummun koululla ja 10-15 -vuotiaille Kantokasken koululla – molemmat klo 18.30. alkaen. 

Lauantai – Suunnistustreeni

 • Mitä: Monipuolisia suunnistusharjoituksia Uudenmaan alueella
 • Missä ja monelta: Vaihteleva sijainti, kartat jaossa n. klo 10.30-11 (tarkista MyClubista harjoitusohje) 
 • Kenelle: Joka toinen lauantai harjoitus on avoin kaikille seuralaisille, joka toinen viikko lauantaitreenit vain valmennusryhmäläisille (kuskit voivat osallistua). Valmennus pääasiallisesti vain eGroupille ja eGroupJr:lle (tätä nuoremmille oma aikuinen mukaan).
 • Päävalmentaja(t): Erno Puupponen, Tapio Markki ja Jyrki Noponen

Sunnuntai – Koko seuran Pitkä PK

 • Mitä: Pitkä kevyt harjoitus n. 90-180 min suunnistaen, vaeltaen, juosten tai hiihtäen vuoroviikoin koko seuran lauantaitreenien kanssa
 • Missä ja monelta: Vaihteleva sijainti, kokoontuminen klo 10 (alkaa 20.11.)
 • Kenelle: Avoin kaikille seuralaisille. Harjoituksessa jakaudutaan tarvittaessa pienempiin sopivan vauhtisiin ryhmiin
 • Valmentaja(t): Vaihteleva vetäjä